Húsz éve várja a református egyház a Wesselényi-kollégium visszaszolgáltatását
Húsz évvel ezelőtt, 2003 nyarán igényelte vissza a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KREK) a kommunista rendszer által 1948-ban államosított Zilahi Református Wesselényi Kollégium épületegyüttesét, ahol évtizedek óta a román tannyelvű zilahi Silvania Főgimnázium működik. A közel két évtizedes restitúciós bírósági eljárások során a magyar egyház számára kedvező ítélet született: 2021 decemberében a Kolozs megyei táblabíróság a KREK javára döntött, elismerve a református egyház tulajdonjogát a zilahi Wesselényi-kollégium ügyében.
Ám a bíróság döntését a zilahi önkormányzat megtámadta, ezzel párhuzamosan pedig, mondvacsinált vádakkal a zilahi ügyészség bűnvádi eljárást indított Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület volt püspöke, és Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke ellen. Az egyházi ingatlan húsz évvel ezelőtti visszaigénylésével kapcsolatban Florin Morar, a Silvania Főgimnázium igazgatója a helyi román sajtónak úgy nyilatkozott, az iskola számára óriási terhet jelent, hogy a két évtizedes peres eljárások miatt az oktatási intézményt nem sikerült felújítani, így csak a minimális állagmegőrző munkálatokra volt lehetőségük.
Wagner Erik, Bogdán Szabolcs János jelenlegi püspök titkára a peres eljárás fejleményeivel kapcsolatban a Krónikának elmondta, hogy a visszaszolgáltatási folyamatot a zilahi önkormányzat által benyújtott alkotmányossági kifogás akadályozta meg. A zilahi polgármesteri hivatal alkotmányellenesnek tartja a Wesselényi-kollégium épületegyüttesének visszaszolgáltatását. Mivel az alkotmányra hivatkoznak, jelenleg Bukarestben, az alkotmánybíróság asztalán pattog a labda” – fogalmazott Wagner Erik. A lelkipásztor nem tartja valószínűnek, hogy az alkotmánybíróság egyhamar dönteni fog, így az épületek restitúciója elhúzódhat.